Ayasofya Müzesi

325 yılında Bizans İmparatoru tarafından kilise olarak yaptırılan Ayasofya Müzesi, 537 yılında yeniden inşa edilmiş ve İstanbul’un fethi sonrasında Sultan II.Mehmet tarafından camiye çevrilmiştir. Dünyanın sekizinci harikası olarak gösterilen Ayasofya, günümüzde Müze olarak hizmet vermekte ve İstanbul’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden birisi konumunda ve ayrıca önemli İstanbul müzeleri arasındadır..

Bina bu dönemde büyük bir deprem sonucunda tahrip olunca, 360’lı yıllarda II.Konstantin tarafından kentin en büyük kilisesi olarak yenilenmiş ve adına “Büyük Kilise” denmiştir. Dönem içinde “Hagia Sofia” olarak anılmaya başlayan kilise, çıkan ayaklanmalar sonucu yanan kilise yine onarılmış ve 532 yılında hipodromda başlayıp günlerce devam eden Nika ayaklanmasında da yanınca, İmparator Justinianos tarafından bugünkü görünümüne yakın olarak 5 yıl içinde yeniden inşa ettirilmiştir. Ayasofya, İstanbul’un fethinden sonra ise Sultan II.Mehmet tarafından camiye çevrilmiştir.

Ayasofya’nın ilk kez Roma İmparatorluğu döneminde, Roma İmparatoru Büyük Konstantin’in imparatorluk merkezini İstanbul’a taşıması ile başlayan inşaatlar sürecinde 325’li yıllarda yapıldığı bilinmektedir.

Bugün müze olarak kullanılan Ayasofya da restorasyon çalışmalar her daim devam etmektedir. Üst taraftaki galerideki eserler Mozaikler Galerisi olarak hizmete açılmıştır.

Ayasofya Müzesi Açılış Saatleri: Pazartesi günü hariç her gün 09.30-17.00 saatleri arasında açıktır. Adres: Sultanahmet Meydanı, İstanbul ; Tel: (0212) 522 09 89 – 522 17 50