Single Dose Therapy

Ameliyat sırasında tek doz radyoterapi çağ başlıyor … 

Tek Doz Radyasyon Tedavisi nedir?

Meme kanserli hastalarda, radyasyon tedavisi ameliyat sırasında Intra Operatif Radyoterapi (IORT) yöntemini kullanarak yapılan bir tek doz uygulama ile tamamlanabilir. memede tümör operasyonda çıkarıldıktan sonra, aracında özel aplikatör tümör alanda yer alıyor. Gerekli hesaplamalar sonrasında yüksek doz radyasyon tüm yerel tedaviler tamamlanması ve sağlıklı doku koruyucu, sadece bu alana verilir.

Geleneksel Radyoterapi Uygulanan nasıl?

Radyasyon  tedavisi hastanelerin özel olarak korunan odalarda, fotonları ve elektronları üretmek “lineer hızlandırıcılar” ile yapılır  Radyasyon Onkolojisi  bölümler. Meme kanseri tanısı ve “koruyucu cerrahi” (hangi tümörün meme sadece bir kısmı çıkarılır ve meme kalanı değişmeden kalır) ile tedavi edilmiştir hemen hemen tüm olgularda, radyoterapi operasyon sonrasında ihtiyaç vardır.

Radyoterapi sonrası tercihen başlar  kemoterapi  sadece hormon ile tedavi edilen hastalarda ameliyat sonrası o ya da en az 3 hafta gerektiren hastalarda. Meme radyoterapi alırsınız hastalarda, 2-mm’lik artışlarla birlikte tomografi kesitleri ilk planlama amaçları için bir bilgisayar kullanılarak alınır. Daha sonra, düzenlemeler, sağlıklı organları (kalp, hastalık çok azının vb kalp, akciğerler, diğer meme, ana arterler korurken radyoterapi alırsınız meme risk altında alanlara gerekli dozu uygulamak için yapılır t yayılmış). Plan onaylandıktan sonra, hasta radyasyon aldığı  tedaviyi  , hastalığın durumuna bağlıdır ve radyasyon onkolojisi doktor tarafından belirlenir 5 ila 7 hafta boyunca. Diğer hastalar hala 3 hafta süren hypofraction denilen kısa süreli tedavi alırlar.

Tek Doz Uygulama Avantajları

İntraoperatif Radyasyon Tedavisi (IORT) aracı ile yapılan tek doz uygulaması çok geleneksel radyoterapi yok aynı şekilde bir lineer hızlandırıcı kullanır. Bu yöntem, yalnızca elektron enerjisi üreten, ancak geleneksel doğrusal hızlandırıcılar yapmak gibi değil personel için çok fazla koruma gerektiren, doğrusal ve hızlandırılmış şekilde çalışır güvenli ve taşınabilir aracını kullanarak bir ameliyathanede kullanılır. operasyon yürüten cerrahi ekibin yanı sıra, bir radyasyon onkolojisi uzmanı ve tıbbi fizikçi de ameliyathanede yer almaktadır. Bu şekilde, radyoterapi cerrahi ile aynı zamanda tamamlanır. hasta için önemli bir avantaj cerrahi sonrası yaranın iyileşmesi için beklemek, ya da radyoterapi planlamak ve tedavi için hastaneye her gün ziyaret gerek yoktur olmasıdır. Bu şekilde, toplam tedavi süresi de aşağı kesilir.

meme tümör çıkarıldıktan sonra işlemi sırasında, araç içinde özel aplikatör tümördür alanda yer alıyor. gerekli hesaplamaları takiben, yüksek dozda radyasyon tamamen sağlıklı dokunun korunması, yalnızca bu bölgeye verilir.tek doz uygulaması veya sadece tüm meme aksine tümör alanına radyasyon uygulamak için farklı yöntemler kullanarak, son yıllarda daha dünyada kabul haline gelmiştir yöntemler olmasına rağmen, tek doz uygulaması her hasta için değil. Hasta bu tedavi için uygun olup olmadığını karar radyasyon onkoloğu, cerrah ve hasta ile doğrudan ilgili patolog tarafından topluca yapılmalıdır. hastanın yaşı, tümörün büyüklüğü ve tümörün diğer patolojik nitelikleri bu kararda önemli bir rol oynamaktadır.

Kim Radyasyon Boost Aldı?

50-60 yaşın altındaki hastalar tek dozluk uygulama için ideal adaylar olarak kabul edilmez. Bu hastalarda, geleneksel yöntem, tüm meme radyasyon uygulamasını takiben, tümör alanına radyasyon uygulamak gereklidir.Tüm meme alanının tedavi hafta sonları hariç 25 ila 28 iş günü içinde tamamlandıktan sonra, yerine yaklaşık 5 ila 8 iş günü bağlı alır tüm meme, tümör radyasyon ile tedavi edilir çıkarıldı ancak alan, hasta ve hastanın koşulları.tümörlü bölgeye radyasyon uygulayarak bir radyasyon artırmak denir. IORT yöntem sayesinde, radyasyon püskürtme kısmak olan tüm meme radyasyon ve toplam tedavi süresi tabi sonra işlem sırasında, tek bir doz olarak verilir.

Meme Complex Radyoterapi Uygulanması

Meme koruyucu cerrahi tedavi, bazı hastalar için uygun olmayabilir. Tüm meme kaldırılması gerekiyor hastalarda, meme ve çevresi, daha iyi bir kozmetik sonuç için değişmeden kalır. Bu meme koruyucu mastektomi denir.Radyasyon tek doz meme uygulanır ve doku sağ altında burada nüks riskini azaltmak için IORT yöntemini kullanarak.